VII Ogólnopolska Konferencja Metodyczna dla nauczycieli, Konin 23 - 24 września 2016

Zachęcamy do uczestnictwa w koncefrncji dotyczącej przedmiotów ogólnomuzycznych i rytmiki w Koninie.

VII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA METODYCZNA DLA NAUCZYCIELI PRZEDMIOTÓW OGÓLNOMUZYCZNYCH I RYTMIKI

SZKÓŁ MUZYCZNYCH I i II STOPNIA POD PATRONATEM CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ

KONIN 2016

 

RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI:

 

PIĄTEK, 23 września 2016

 

sala koncertowa PSM I i II st. w Koninie

 

 

09.45 – Otwarcie Konferencji i powitanie uczestników przez Artura Matejuka, Starszego Wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Region Wielkopolski              

Kierownik Konferencji: Urszula Kozłowska (PSM I i II st. Konin) – prowadzenie Konferencji

 

 10.00 –  10.40   dr Tomasz Kienik (AM Wrocław)

PROBLEMATYKA BARWY DŹWIĘKU I PAMIĘCI MUZYCZNEJ NA ZAJĘCIACH KSZTAŁCENIA SŁUCHU W SZKOLE  MUZYCZNEJ  I I II  STOPNIA – wykład

 

10.40 – 11.40   dr Magdalena Grajter (AM Łódź)

UMYSŁ MUZYCZNY W DZIAŁANIU NA LEKCJI KSZTAŁCENIA SŁUCHU – OD PERCEPCJI DO OPERACJI MYŚLOWYCH – wykład
KSZTAŁCENIE SŁUCHU PO AMERYKAŃSKU – PREZENTACJA I PRZEGLĄD NAJCIEKAWSZYCH PODRĘCZNIKÓW – wykład

 

11.40 – 12.15    dr Grażyna Draus (MKKS UMFC Warszawa, CENSA, ZPSM Nr 1 Warszawa)


SŁUCH HARMONICZNY – KSZTAŁCENIE, PROBLEMY, POMYSŁY. – wykład

 

 

12.15 – 12.25   Przerwa

 

 

12.25 – 14.30    Daniel Dramowicz (CEA, PSM I i II st. Olsztyn)


MULTIMEDIA W NAUCZANIU HARMONII - wykład
ZARZĄDZANIE WIEDZĄ W SZKOLE ARTYSTYCZNEJ POPRZEZ MODYFIKOWANIE PROGRAMÓW NAUCZANIA.
- wykład
ZAMIŁOWANIE DO MUZYKI CZYLI O MOTYWOWANIU I OCENIANIU W NAUCZANIU PRZEDMIOTÓW OGÓLNOMUZYCZNYCH. – wykład

 

 

14.30 – 15.15     Przerwa obiadowa

 

 

15.15 – 17.15    Marek Dyżewski (Wrocław)
PRZESTRZEŃ W MUZYCE – MUZYKA W PRZESTRZENI – wykład

 

 

17.15 – 17.40     Przerwa

 

 

17.40 – 18.50    Marek Dyżewski (Wrocław)
MUSICA SACRA POLONIAE SEMPER FIDELIS- wykład z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

 

 

SOBOTA, 24 września 2016

 

sala koncertowa PSM I i II st. w Koninie                        

 

 

10.00 –  10.30    Joanna Tomkowska (PSM I i II st. Olsztyn)
LEKCJA POKAZOWA Z RYTMIKI KLASA II/6 PSM I ST.

 

 

10.30 – 11.00     Beata Maria Michniewicz (PSM I i II st. Suwałki)

 

LEKCJA POKAZOWA Z KSZTAŁCENIA SŁUCHU KLASA III/6 PSM I ST.

 

 

11.00 – 11.30    Beata Maria Michniewicz (PSM I i II st. Suwałki)

 

LEKCJA POKAZOWA Z KSZTAŁCENIA SŁUCHU KLASA IV/6 PSM I ST.

 

 

11.30 – 11.40     Przerwa

 

 

11.40 – 13.30     prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska (UAM Poznań, Instytut Psychologii

JAK DORASTAJĄ DZIECI ZDOLNE? - wykład

 

 

13.30 – 14.00     Przerwa obiadowa

 

 

14.00 – 15.30    Joanna Tomkowska (PSM I i II st. Olsztyn)     

 

 

ĆWICZENIA RUCHOWE Z DZIEĆMI Z KLAS I-III  PSM I ST. – wykład

ĆWICZENIA SŁUCHOWE Z DZIEĆMI Z KLAS I-III  PSM I ST. – wykład

 

15.30 – 17.00    Beata Maria Michniewicz (PSM I i II st. Suwałki) 

ROLA WYOBRAŹNI W NAUCZANIU KSZTAŁCENIA SŁUCHU I NOWATORSKIE METODY W SZKOLE MUZYCZNEJ
I STOPNIA Z WYKORZYSTANIEM I PREZENTACJĄ AUTORSKICH POMOCY DYDAKTYCZNYCH - wykład

 

(1. „W Krainie Pięciu Linii”,  położenie nut na pięciolinii,  zeszyt ćwiczeń, mata interaktywna,  tablety manipulacyjne połówki i ćwiartki, „Domino gamowe I”. 2. Rola wyobraźni w poznawaniu, określaniu i budowaniu odległości między dźwiękami – Interwały, Bajka muzyczna „Sąsiedzi” – CD, plansza magnetyczna „Domek”, „Bomba i moc” - zeszyty ucznia (I, II, III – poziom), plansza magnetyczna „Smok Seweryn”. 3. „Katalog motywów melodycznych” - prezentacja sposobów pisania dyktand melodycznych. 4. „Katalog oznaczeń rytmicznych” - prezentacja sposobów pisania dyktand rytmicznych. 5.Równoległości gam - „Domino gamowe II”. 6. Sposoby opracowywania testów sprawdzających, kartkówek itp. Aby były pozytywnym zaskoczeniem, niespodzianką, nagrodą.)

 

 

 

17.00 – 17.30     Urszula Kozłowska (PSM I i II st. Konin)

 

ĆWICZENIA SŁUCHOWE Z UCZNIAMI PSM I I II ST. W OPARCIU O LITERATURĘ MUZYCZNĄ RÓŻNYCH EPOK 
– wykład

 

 

17.30 Dyskusja i podsumowanie Konferencji przez Kierownika naukowego Konferencji i Starszego Wizytatora   CEA Region Wielkopolskiego.