Mszą świętą w kościele w Dobrzyniewie Kościelnym oraz koncertem zakończy się 17 kwietnia 2016 roku dziewiąta edycja Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego.

Zapraszamy do obejrzenia programu Rozmowa Dnia w TVP3 Białystok, w której Lidia i Tadeusz Trojanowscy rozmawiają z red. Magdaleną Gołaszewską o nadchodzącym wydarzeniu białostockich obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski - 12.04.2016 roku.

http://bialystok.tvp.pl/24798326/lidia-trojanowska-i-tadeusz-trojanowski-07042016

Białostockie uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski odbyły się 12 kwietnia 2016 roku o godz. 18 w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W programie uroczystości znalazł się okolicznościowy wykład prof. Jerzego Strzelczyka, panorama Korzenie - żywy obraz inspirowany Polonią Antoniego Tańskiego w narracji Piotra Damulewicza oraz prawykonanie Oratorium "Dziedzictwo" na chór dziecięcy, chór mieszany, sopran, bas, orkiestrę i recytatora autorstwa Tadeusza Trojanowskiego. Owacjami na stojącą wyraziła swoje uznanie pełna po brzegi sala Opery. W sumie ok. 400 wykonawców na scenie przeprowadziło słuchaczy przez historię chrześcijaństwa od chrztu Mieszka I przez męczeństwo św. Wojciecha po "progi nowego czasu", jak pisze w testamencie Prymas August Hlond.

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=208:2016-04-12-dziedzictwo&Itemid=492

 

Życzę, aby inicjatywa ta na stałe wrosła w pejzaż kulturalny Gminy Dobrzyniewo i Pogorzałek - powiedział Dyrektor Artystyczny Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego Tadeusz Trojanowski w wywiadzie. Oby słowa się spełniły. I jest dużą szansa, że lokalne środowisko zaakceptuje tę formę wielkanocnego świętowania. Jak przygotowane były stoły wielkanocne przez koła gospodyń z Gniłej, Kozińc, Borsukówki, Pogorzałek i Chraboł można zobaczyć na zdjęciach w Galerii. Były konkursy na miss babki wielkanocnej, regionalne potrawy wielkanocne - żurek, pasztet i nalewkę, konkursy dla dzieci - malowanie łyżki, toczenie jajka i rodzinne bieg z jajkiem.

W Pałacu Branickich od godz. 16 trwał Koncert Galowy, na którym wręczono nagrody w konkursach pocztówka i pieśń wielkanocna. W konkursie Pieśń Wielkanocna biorące udział w przesłuchaniach podmioty wykonawcze zajęły następujące miejsca: I Miejsce w kategorii chór mieszany - Chór Mater Ecclesiae z parafii NMP Matki Kościoła w Białymstoku, w kategorii chór dziecięco-młodzieżowy I miejsce - Chór Melodyjka ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Białymstoku.

Uprzejmie informujemy, że po podliczeniu wszystkich głosów w głosowaniu internetowym i w Pożegnaniu z Afryką Nagrodę Publiczności otrzymuje SEBASTIAN KOZIAK - pocztówka nr 4 - 33 głosy.

Uprzejmie informujemy, że największą liczbę głosów w głosowaniu internetowym na Nagrodę Impresariatu Muzycznego Pro Art zdobyła Weronika Trochimczyk ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Białymstoku. GRATULUJEMY!