Tym razem w kościele św. Wojciecha w Białymstoku o godz. 18.45.

Tradycyjnie w rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski organizowany jest koncert pamięci wszystkich, którzy zginęli i cierpieli dla sprawiedliwości. Skierowany jest również do wszystkich mieszkańców Białegostoku by w ten sposób budować pamięć i tożsamość.

wystąpią:

Laureaci IV Letniej Akademii Śpiewu - Sopot 2012

oraz

Małgorzata Trojanowska - sopran

Paweł Pecuszok - tenor

Przemysław Kumer - bas, recytacje

Sylwester Trojanowski - organy

W programie muzyka polska oraz teksty ks. Piotra Skargi i wieszczów polskich. Przewidziana jest prezentacja multimedialna.

 

Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom
i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,
byśmy jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

Msza oraz koncert - 1 września 2012 r.  o 17 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku

Podczas Eucharystii sprawowanej przez przez ks. Abpa E. Ozorowskiego grać będzie Orkiestra Miejska pod dyr. Franciszka Mocarskiego. Śpiewał będzie Chór Parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Po Mszy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Przemysława Kummera - bas i Sylwestra Trojanowskiego - fortepian.

muzycznie i ekologicznie zakończyły się koncerty przed hejnałem.

fragment występu na you tube:

http://youtu.be/Z_brDWsQi0o

 

Wystąpiła Marta Ławińska - aktorka i Andrzej Zubrycki - gitara. Artystka wykonała własne piosenki, przeczytała wiersze swojego autorstwa. A nade wszystko zachęcała do działań pro ekologicznych i ratowania natury.

w galerii zdjęcia

Marta Ławińska

“Przez 15 lat występowała na deskach paryskich kabaretów. Teraz śpiewa romanse na deskach swojej werandy na małej podlaskiej wsi. Marzy, że uratuje je od zapomnienia, a wieś od architektonicznej zagłady. Taras jej domu spowity jest czarną, rybacką siatką, która oplata go, a zarazem
oddziela od pełnego słońca podwórka - niczym teatralna kurtyna. Dom jest ciągle w przebudowie, a w zamyśle właścicielki to miejsce ma w przyszłości czasami przekształcać się w teatralną scenę, na której będzie ona prezentować spektakle, monodramy i śpiewać chętnym stare romanse.
Zanim jednak Marta Ławińska kupiła dom w Mętnej, występowała na deskach teatrów warszawskich, wrocławskich i jeleniogórskich. Potem przez 15 lat mieszkała w Paryżu i występowała w kabaretach na słynnym Montrmartrze.

Jej twarz znana jest też z filmów "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" oraz
z serialu "Droga". Studiowała w krakowskiej szkole teatralnej. Ukończyła ją ze świetnym wynikiem i - choć mogła rozpocząć pracę w najlepszych polskich teatrach - wybrała malutki teatr w Jeleniej Górze. Teatr był niewielki, więc musiała wcielać się w przeróżne postaci. Po dwóch latach stwierdziła, że już na tyle udoskonaliła swój aktorski warsztat, że może zacząć realizować się w słynnym Teatrze Polskim we Wrocławiu. Tam w 1971 r. Otrzymała pierwszą ze swoich największych nagród - Złoty Ekran - za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu "Sprawa ".
Po Wrocławiu przyszła kolej na Warszawę i Teatr Powszechny, a potem na Paryż. Jednak zanim rozpoczęła tam swoją artystyczną karierę, pracowała jako nauczycielka języka rosyjskiego. Na najsłynniejszym francuskim uniwersytecie - Sorbonie - kontynuowała też swoją pracę doktorską na temat "Osobowość twórcza artysty". Zawsze bowiem interesowało ją, jak to się dzieje, że prosty, wiejski człowiek, który nie umie ani pisać, ani czytać, potrafi namalować obraz, który przez znawców sztuki zostaje oceniony jako arcydzieło...
Aktualnie pracuje nad monodramem i wybiera wiersze, które będzie śpiewać na  zbliżających się recitalach. Tu pisze własne wiersze, ćwiczy głos i nuci piosenki.”

z Gazeta Współczesna, 2006

Małgorzata Trojanowska jest wśród pięciu laureatów Festiwalu Bel Canto w Nałęczowie.

Laureatka Złotego Słowika Międzynarodowego Festiwalu Bel Canto w Nałęczowie (wyśpiewała nagrodę 12 sierpnia) sopranistka Małgorzata Trojanowska oraz Adam Oleńczak - gitara wystąpią 19 sierpnia w ramach XII Koncertów przed Hejnałem. wstęp wolny

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku wraz z Impresariatem Pro Art ufundowało nagrody w postaci udziału w koncertach.

Nagrody dla Laureatów 4 Letniej Akademii Śpiewu dotyczą udziału w Koncercie Pamięci i Koncercie Totus Tuus. więcej na stronie organizatora Letniej Akademii Śpiewu:

http://www.impressioart.pl/pl/nagrody-las-2012.html

W letnie popołudnia niedzielne sierpnia na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego - nowe Białostockie Divertimento.

Będzie muzycznie, ekologicznie i smacznie.

W Kompleksie Wypoczynkowym Karmel o godz. 17 - w niedzielę - 12 sierpnia rozpocznie się po raz jedenasty granie na byle czym.

24 sierpnia ok 18 w TVP3 Białystok oraz 25 sierpnia ok godz. 19 emitowany będzie program z IV Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą.

Realizowany w dniach 5 - 6 sierpnia przez Pro Art w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego wg scenariusza Lidii i Tadeusza Trojanowskich program ukazuje piękno Augustowa w kontekście odbywającego się od 2009 roku Festiwalu.

Laureatki IV Letniej Akademii Śpiewu wystąpią podczas koncertów organizowanych przez SMM Musica Sacra i Pro Art.

Marta Motkowicz - alt z Wrocławia (I nagroda) wystąpi podczas Koncertu Pamięci, 17 września 2012 r. w kościele św. Wojciecha w Białymstoku, natomiast Anna Jankowiak wystąpi z recitalem w Pałacu Branickich (II nagroda) 16 października 2012 r.

Premiera programu planowana jest na 24 sierpnia 2012 r., ok. godz. 18:00.

Powtórka: 25 sierpnia 2012 r., ok. godz. 19:00. serdecznie zapraszamy.

Wieczorem z Chopinem zakończyła się czwarta edycja Festiwalu Nad Nettą.

Znakomite aktorstwo Marty Ławińskiej (Sand) i Dariusza Szady-Borzyszkowskiego (Chopin) wsparte fragmentami filmu  Chopin pragnienie miłości dało ludzki obraz wielkiego kompozytora. Pozostaje liczyć, że kolejna edycja Festiwalu będąca "małym jubileuszem", jak określił to P. Burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski przybliży jeszcze większej publiczności twórczość i osobowość największego polskiego kompozytora. Wieczór z Chopinem w Pałacu na Wodzie ograniczył się do lat związku z Aurorą, stąd w programie spotkania znalazły się głównie listy pisane przez G.Sand i F. Chopina.

http://youtu.be/v5bQTHIt4TI

Modernizacja przestarzałych sieci i ich rozbudowa – na ten cel Enea pożyczy 950 mln zł od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przeprowadzone inwestycje zmniejszą straty w przesyle energii elektrycznej, zwiększą energooszczędność i pozwolą na przyłączanie do sieci nowych użytkowników, w tym wiatrakowych inwestorów.

Słońce i muzyka - te dwa elementy przyciągają melomanów w niedzielne przedpołudnia na Dziedziniec Ratusza w Białymstoku.

O godzinie 11.15 przed Muzeum Podlaskim rozpoczynają się XII Koncerty przed hejnałem. 5 sierpnia zagrał New Art Chamber Soloist  prezentując muzykę Astora Piazzolli, przeboje z polskich seriali oraz nowe kompozycje Tadeusza Trojanowskiego - Sielanki na fortepian i kwintet smyczkowy.

Komisja Europejska odmówiła Polsce notyfikacji przepisów dla tzw. B7. Decyzja ta zmartwiła producentów bio, bo sprzedaż ekopaliw nie będzie już taka prosta. Jak informuje TVP Info, "w lipcu Sejm przyjął ustawę, która dopuszczała sprzedaż oleju napędowego z 7% domieszką estrów roślinnych. Na te przepisy branża czekała od dawna. To oznaczało, że popyt na zieloną energię byłby większy. Koncerny zmuszone ustawą zwiększałyby zamówienia między innymi na olej rzepakowy, żeby dodawać go do paliw.

XLII Festiwal Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka Iława 2012 odbędzie się w dniach 10 - 12 sierpnia 2012

Integralną częścią Festiwalu jest Konkurs dla młodych wykonawców o nagrodę "Złotej Tarki".

 

Odbywać się będą w dniach 17 - 25 sierpnia 2012 r. Skierowane są do uczniów, szkół muzycznych, studentów, absolwentów jak i pedagogów.

Musica Sacra zaprasza w sierpniu na czwartą edycję Festiwalu chopinowskiego.

Letni Festiwal Chopin nad Nettą

5 sierpnia godz. 16, (Rynek Zygmunta Augusta w razie niepogody - Stara Poczta).

wystąpi: New Art Chamber Soloist