Śmieci stanowią nie tylko problem, ale są też zasobem, na którym można zrobić niezły biznes. Inwestycje związane z gospodarką odpadową mogą być impulsem do rozruszania lokalnej koniunktury.

Spalanie śmieci w zakładach termicznej utylizacji jest jednym z nielicznych sposobów zagospodarowania śmieci, który się opłaca. W Polsce działa tylko jedna spalarnia. W Europie w sumie jest ich 400.- Europa ewidentnie poszła drogą spalarni - mówi Joanna Wołkowska, dyrektor zarządzający spółki Rank Recycling Energy. - Zainteresowanie rynku tymi inwestycjami jest też w Polsce. To szansa na rozwój dla inwestorów giełdowych, ale na razie gminy zwlekają z decyzjami do 1 lipca - dodaje. Z planów budowy 10-11 takich obiektów w naszym kraju realizowanych jest tylko kilka: w Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Koninie, Szczecinie. Najbardziej zaawansowany jest krakowski projekt. Tamtejsza spalarnia docelowo będzie mogła przerabiać 220 tys. ton odpadów rocznie.

- Aby przyspieszyć budowę założyliśmy, że przerabiane będą wyłącznie odpady z Krakowa, bo miasto produkuje ich wystarczająco dużo. Ale im większa skala takiej inwestycji, tym większa jej efektywność - twierdzi Grzegorz Ostrzołek, prezes krakowskiego Holdingu Komunalnego. Jego zdaniem pomysł śląskich gmin, by wybudować wielką spalarnię był dobry, ale przepadł, bo zabrakło uregulowań prawnych.

- Nowa ustawa daje gminom władztwo nad odpadami i porozumienie gmin, by prowadzić wspólną inwestycję, to właściwy kierunek - kontynuuje Ostrzołek.

Czytaj także:

Umowa śmieciowa spowoduje wzrost cen!


Zakłady termicznej utylizacji odpadów to małe elektrociepłownie.
- Odpady to nie tylko problem, ale też zasób energetyczny, w Polsce w nikłym stopniu wykorzystywany. To może być impuls inwestycyjny w gospodarce. Krakowska spalarnia będzie produkować energię elektryczną i cieplną. Elektryczna powinna wystarczyć na zaspokojenie dostaw prądu dla przestrzeni miejskiej lub sieci tramwajowej, ciepła zaś uzyskamy na pokrycie około 10 proc. zapotrzebowania mieszkańców miasta - wylicza prezes krakowskiego holdingu. Inwestycja w stolicy Małopolski pochłonie około 673 mln zł, z czego 370 mln pochodzi z UE, 300 mln zł to pożyczka z NFOŚiGW, którą holding zamierza spłacić przychodami ze sprzedaży energii, a 3 mln to wkład własny komunalnej spółki.

Spalarnie w PPP
Pieniędzy na budowę spalarni można szukać także w instytucjach finansowych i u prywatnych partnerów.

- Najprościej taki projekt realizować jako publiczny, ale spalarnia to trudna inwestycja i wsparcie doświadczonych fachowców bardzo się tu przydaje - podkreśla Wojciech Deska z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Inwestycja w Poznaniu jest bardzo ważna, ponieważ realizowana jest w partnerstwie publiczno-prywatnym. - To bardzo wrażliwy rynek. Łatwo wystraszyć inwestora - podkreśla Deska.

Przykłady innych krajów, nie tylko Europy, ale też Ameryki Północnej pokazują, że inwestycje te da się realizować z sukcesem. W Kanadzie działają cztery spalarnie.

- To ogromna szansa dla PPP, przyczynia się do wzrostu wartości gmin w oczach prywatnych firm. Z zarządzania śmieciami można osiągnąć wymierne korzyści. Polska zrobiła już duży postęp, ale by gminy miały dobre układy partnerskie, potrzebny jest racjonalny podział ryzyka przy inwestycji - komentuje Alistair Haughton, chief operating oficer Weste to Energy Canada.

W Kanadzie i w USA, podobnie jak teraz w Polsce, odpady należą do gmin, a ich zagospodarowanie nie jest prostą kwestią.

- Potrzebne są jasne regulacje, co może być zakopane, co spalone. Ważne też, by stale zmniejszać strumień odpadów kierowanych do spalarni dzięki recyklingowi - dodaje Alistair Haughton. - Ważny jest też system podatkowy. Spalarnia u nas w dużej mierze utrzymują się z podatków i opłat, jakie płacą gminy za przetwarzanie odpadów - wyjaśnia Alistair Haughton.

Inwestycje w gospodarce komunalnej za oceanem finansowane są z pieniędzy publicznych, prywatnych oraz z kredytów. Niezależnie od tego, kto jest właścicielem spalarni, biznes musi się opłacać.

W Polsce do tej pory firmy zajmujące się gospodarką odpadami konkurowały na rynku, teraz konkurują o rynek.

- Ten biznes trzeba podzielić między sektor publiczny i prywatny. Uważam, że sektor ten powinien być dość mocno regulowany. Obowiązkiem regulatora jest zadbanie o to, by system był szczelny zarówno od strony wsadu do spalarni, jak i tego, co po spaleniu śmieci zostaje. Bo ta resztka po spaleniu także wymaga zagospodarowania - przypomina Wojciech Deska.

Źródło: Portal Samorządowy
Redakcja EkoNews

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tegoroczną propozycją XXIV Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu.

 

W tym roku Międzynarodowy Kurs Muzyczny odbędzie się w dniach 6-17 sierpnia 2013r.

 

W zorganizowanym przez Miesjki Ośrodek Doradztwa Metodycznego oraz parafię pw. św. Kazimierza w Białymstoku festiwal o przesłaniu: Moją radością jest Chrystus Zmartwychwstały zgromadził solistów, zespoły oraz chóry z województwa podlaskiego. Zgłosiło się 35 podmiotów wykonawczych. Zdobywcą Grand Prix został zespół z Przedszkola Samorządowego nr 47 w Białymstoku.

Kilkuset śpiewaków z całego świata przybędzie do Sopotu, aby wziąć udział w dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT Sopot 2013. Chóry z Singapuru, Chin czy Ukrainy zaprezentują się na wielu scenach muzycznych województwa pomorskiego.

Festiwal MUNDUS CANTAT jest jednym z największych, tego rodzaju, przedsięwzięć na terenie Polski, w którym biorą udział chóry dziecięce, młodzieżowe oraz dorosłe z całego świata i gdzie międzynarodowe jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka, gospel, jazz i spirituals. Jak co roku chóry powalczą o nagrodę Grand Prix i statuetkę Sopockiej Mewy.

Najlepszych wykonawców poznamy już w maju. Część konkursowa Festiwalu odbędzie się w dniach 22-26 maja 2013 roku. Swój udział potwierdziły chóry z Singapuru, Kolumbii, Ukrainy i Chin. Zespoły oceniać będzie jury, do którego udało się zaprosić sławę światowej chóralistyki, prof. Fidela Gener Calalange Jr. z Konserwatorium Muzycznego w Manili. Calalang jest dyrygentem znakomitego chóru UST Singers, który w swojej licznej kolekcji nagród posiadają również statuetkę Sopockiej Mewy, zdobytą w 2010 roku. Filipiński Chór University of Santo Tomas (UST) Singers będzie gościem specjalnym MUNDUS CANTAT i to właśnie Sopot wybrał do celebrowania swojego jubileuszu – 20-lecia istnienia. W tegorocznej edycji prezentacje konkursowe będzie oceniać międzynarodowe jury w składzie: prof. Fidel Gener Calalang Jr., prof. Marcin Tomczak – przewodniczący jury, Krystyna Stańczak-Pałyga, prof. Anna Fiebig.

Program MUNDUS CANTAT obfituje w wiele wydarzeń z udziałem barwnych uczestników festiwalu, m.in. grupy „XCor” z Wenezueli, która po raz drugi zawita w Sopocie. Zespół składa się z pięciu muzyków, którzy tworzą muzykę wielu gatunków, w którą wplatają ścieżki instrumentalne za pomocą wokalu. Muzycy prezentują latynoamerykańskie rytmy takie, jak salsa, czy merengue, ale w ich repertuarze znajdują się również aranżacje piosenek Boba Marleya czy Michaela Jacksona.

Festiwal to setki uczestników z całego świata, kilometrowa parada chórów trasą słynnego „Monciaka” oraz dziesiątki wydarzeń festiwalowych w Trójmieście i zaprzyjaźnionych festiwalowi miastach w ciągu całego roku. Obok spontanicznych flash mobów, koncertów z muzyką różnych narodów, organizowane są również warsztaty wokalne i dyrygenckie. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się w niepowtarzalnym otoczeniu, m.in. w Muszli Koncertowej na sopockim Molo, Teatrze Leśnym w Gdańsku oraz na Dziedzińcu Zamku Średniego w Malborku. Koncert finałowy, na którym poznany tegorocznych laureatów i usłyszymy występy gości specjalnych, odbędzie się na scenie Tarasów Pick&Roll Club w Sopocie.

Organizatorzy festiwalu ściśle współpracują z gdańskim środowiskiem akademickim. W ramach tej współpracy, w maju w Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędą się warsztaty dyrygenckie prowadzone przez filipińskiego chórmistrza prof. Fidela Calalanga. Zespołem ćwiczebnym dla studentów będzie University of Santo Tomas (UST) Singers.

Głównymi organizatorami festiwalu są Fundacja Mundus Cantat, Urząd Miasta Sopotu i Gdańska, Bałtycka Agencja Artystyczna BART oraz Chór Festiwalowy SSW Mundus Cantat. Do partnerów należą Akademia Muzyczna w Gdańsku oraz Gdański Archipelag Kultury. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest ceniony w środowisku Marcin Tomczak, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

źródło: Polmic

XI Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego 2013 Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłosiło jedenastą edycję Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego, którego tematem w roku 2013 jest oryginalna kompozycja na solowy głos wokalny oraz warstwę elektroniczną.

 

Olga BusuiocSopran Olga Busuioc z Mołdawii i bas Anatoli Sivko z Białorusi zostali zwycięzcami 8. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

 

Jury przyznało również w kategorii głosów kobiecych II nagrodę Giuseppinie Bridelli z Włoch (mezzosopran) i III nagrodę – Annie Patalong z Wielkiej Brytanii (sopran), a w kategorii głosów męskich II nagrodę Pavlowi Piatrou z Białorusi (tenor) i III nagrodę – Alexei’owi Botnarciucowi z Mołdawii (bas). Olga Busuioc została również laureatką Nagrody Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki za najlepsze wykonanie arii Stanisława Moniuszki.

 

Jak ogłosili naukowcy z obserwatorium Mauna Loa, poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze sięgnął 400 ppm (cząstek na milion). Nigdy wcześniej w historii człowieka, stężenie dwutlenku węgla nie było tak wysokie.  Przekroczenie tego krytycznego poziomu oznacza, że zahamowanie wzrostu średniej globalnej temperatury może być jeszcze trudniejsze, niż prognozowano do tej pory. Bez odejścia od paliw kopalnych i głębokiej transformacji w kierunku czystej energii, katastrofalnych skutków zmian klimatu nie uda się powstrzymać – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.

Konieczność obniżenia emisji gazów cieplarnianych rysuje się teraz jeszcze wyraźniej, jako jedyna odpowiedź, na jaką możemy sobie pozwolić – mówi Monika Marks z WWF Polska. - Ostatnim razem, kiedy poziom koncentracji CO2 w atmosferze był tak wysoki, jak dziś, średnia temperatura na Ziemi była około 3-4 stopnie wyższa. A ostatnim razem, kiedy globalna temperatura była tak wysoka, poziom morza sięgał 40 metrów wyżej niż dzisiaj.

Poziom koncentracji CO2 stopniowo wzrasta od 200 lat, osiągając 280 ppm na początku rewolucji przemysłowej i 316 ppm w 1958, kiedy obserwatorium Mauna Loa rozpoczęło pomiary (wizualizacja tych pomiarów znana jest jako tzw. krzywa Keelinga). Stacja obserwacyjna, zlokalizowana jest 3,4 km npm, z dala od wielkich źródeł zanieczyszczeń. Jest to pierwszy tak wysoki poziom koncentracji CO2 od około 4,5 miliona lat. Kiedy w pliocenie stężenie wynosiło między 365 a 415 ppm, świat był o wiele cieplejszy. Średnie stężenie w roku 2012 wynosiło 393,82 ppm, zaś średni roczny wzrost 2,66 ppm. To drugi najszybszy przyrost stężenia CO2 w historii pomiarów (pierwszy w 1998).

Zdaniem naukowców nie ma żadnych wątpliwości, że to człowiek jest odpowiedzialny za wzrastający poziom koncentracji CO2 w atmosferze. Większość antropogenicznych emisji pochodzi z sektora energetycznego, przede wszystkim ze spalania paliw kopalnych. Jeśli poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze będzie wzrastał, możemy spodziewać się że letnie temperatury, które dotychczas notowane były jako rekordowe, staną się przeciętne dla tej pory roku. Ekstremalne susze staną się normą. Nawałnice i powodzie będą coraz częstsze.

Społeczności i rządy całego świata już dziś zmagają się z suszami, utratą plonów, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Nawet w bogatych państwach, takich jak USA. Jeśli poziom koncentracji CO2 będzie nadal rosnąć wysiłki związane z przystosowaniem do zmian klimatu mogą okazać się bezowocne. Ale ten trend może ulec zmianie, jeśli dokonamy właściwych wyborów.
Szybki zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii, wsparty znaczącym wzrostem efektywności energetycznej pomoże znacznie ograniczyć emisje CO2, a dzięki temu ustabilizować i ograniczyć koncentrację CO2 w atmosferze – tłumaczy Marks. - Koszt produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych znacząco spadł, a w 2011 r. inwestycje w odnawialne źródła przekroczyły inwestycje w produkcję energii ze źródeł kopalnych, po raz pierwszy. Odnawialna energia może stać się nową normą. Jednak wymaga zobowiązań ze strony rządów, jeśli ma się to stać szybko i mieć wystarczająco duży zasięg.

źródło: EkoNews

 

Dni Muzyki Nowej w Chemnitz są okazją do spotkania się ludzi, dla których gitara klasyczna jest ulubionym instrumentem. Uczestnicząc w orkiestrze gitarowej będzie można nabierać wspólnych doświadczeń w muzykowaniu. Kursy odbędzie się w dniach 14 - 20 lipca 2013. szczegóły na  http://www.neuegitarrenmusik.de

Zasady udziału są opisane w menu Kurse, zgłosić swój udział można przy pomocy formularza umieszczonego w menu Kurse Anmeldung.

 

Fundacja teraz muzyka zaprasza na warsztaty muzyczne połączone z wypoczynkiem. W ramach muzycznych spotkań odbywac się będą zajęcia indywidualne, zespołowe. Będzie czas na wypoczynek. Warsztaty zkończy koncert finałowy. Szczegóły na www.terazmuzyka.eu

W dniach od 11 do 14 kwietnia odbyła się inauguracja oraz pokazy filmów  zgłoszonych   w ramach XXVIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2013”. Zakończenie Festiwalu nastąpiło dnia 11 maja w Niepokalanowie. Patronat nad Festiwalem sprawuje ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Na festiwal zgłoszono 158 filmów z 13 krajów: Białorusi, Filipin, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Izraela, Łotwy, Madagaskaru, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski, w następujących kategoriach: filmy fabularne, dokumentalne, edukacyjne, amatorskie i programy telewizyjne. Ponadto zgłoszono 42 programy radiowe, 20 programów multimedialnych, oraz strony internetowe.

 

Wśród nagrodzonych fimów na 28 edycji tego prestiżowego Festiwalu jest film Katyń 1940 -2010 w reżyserii Krzysztofa Tołwińskiego z muzyką Tadeusza Trojanowskiego. Film ten otrzymał nagrodę specjalną  Posła na Sejm RP Macieja Małeckiego za pokazanie kwintesencji zła, tajemnicy „milczenia” – tragedii wiecznie tłumionej i przykrywanej  mgłą która woła o prawdę ich losu. Film miał swoją premierę na XII Koncercie Pamięci 17 września 2010 roku w Auli Magna Pałacu Branickich organizowanym przez Pro Art.

 

XIII Międzynarodowy Festiwal „Muszelki Wigier”, odbędzie się w dniach: 30.05 (czwartek) – 02.06(niedziela)

Pasjonujący konkurs marimbafonowy i wibrafonowy odbędzie się w dniach od 18-20 października 2013 w Opolu podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego DRUM FEST.
W skład jury tegorocznego konkursu wchodzą światowej sławy artyści, którzy zagrają również recital. Oprócz konkursu i koncertów odbędzie się także szereg wykładów.
Więcej szczegółów na stronie: www.drumfest.pl w zakładce Konkursy perkusyjne