Dostępna jest już nowa płyta wydawnictwa Pro Art - U stóp krzyża. Recytacje - Wojciech Grzechowiak, Muzyka - Tadeusz Trojanowski, Levin Bejman.

U stóp krzyża to swoiste Misterium Męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Wybrane przez Wojciecha Grzechowiaka teksty dopełnia muzyka Tadeusza Trojanowskiego i Levina Bejmana. Wśród wykorzystanych jako tło do recytacji kompozycji znajdują się Stabat Mater, Modlitwa Jubileuszowa, Agnus Dei oraz Pieśni na orkiestrę. Niektóre z nich uzyskały nową szatę muzyczną poprzez nałożenie warstwy elektronicznej autorstwa Levina Bejmana. Całość stanowi swoistą kompilację, w centrum której znajduje się Chrystus.

Pojawiły się nowe informacje z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Niestety wygląda na to, że sytuacja w zakładziestalesię pogarsza. Według firmy TEPCO, operatora elektrowni atomowej, poziom radioaktywnego cezu w wodach podziemnych, w pobliżu budynku drugiego reaktora, przekracza dopuszczalne granice tysiące razy.

Poziom cezu-137 w wodach podziemnych osiągnął 54 000 bekereli na litr, a cezu-134 - 22 000 bekereli na litr. Jest to najwyższy poziom cząstek cezu w wodach podziemnych zarejestrowany od czasu rozpoczęcia regularnych pomiarów tych wskaźników. Dla porównania, maksymalna dopuszczalna wartość w Japonii wynosi 10 bekereli na litr.

Okres połowicznego rozpadu cezu-134 to 2 lata a cezu-137 aż 30 lat. Oznacza to, że te radionuklidy są w stanie skazić dużą część Oceanu Spokojnego, zwłaszcza, że najwyraźniej znacząco wzrosła emisja skażenia. Na zachodnim wybrzeżu USA pojawiają się już pierwsze plotki na temat rzeczywistego stanu Pacyfiku. W Kanadzie ludzie masowo wykupywali niedawno jodek potasu. Jest to jednak zupełnienieskutecznametoda ochrony jeśli chodzi o izotopy cezu.

źródło: ZmianyNaZiemi.pl

 

Grafen to materiał przyszłości i wygląda na to, że do jego upowszechnienia się mogą się przyczynić Polacy. Skomercjalizowano technologię, którą opracowano w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych przy udziale Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tym samym Polska staje się pionierem w produkcji grafenu.

Metodę opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Polega na zastosowaniu epitaksji, czyli krystalizacji z zewnętrznego źródła węgla, w którym węgiel jest osadzana na powierzchni w postaci mono-lub diwodorotlenowe warstw. Sposób ten jest skuteczny, tani i używa urządzeń dostępnych na rynku. Jednak trzeba wiedzieć jak ich użyć i to wiedzą Polacy.

Na dzień dzisiejszy Neo Carbon jest jedyną na świecie firmą zajmującą się produkcją grafenu.  Należy się spodziewać szerokiego zastosowania grafenu w bateriach i elektronice. Dzięki temu materiałowi mogą powstać zwijalne w rolkę wyświetlacze i superszybkie komputery. Sądzono, że na eksplozję tej technologii trzeba będzie poczekać jeszcze dekadę, ale dzięki Polakom może to nastąpić dużo szybciej.

Grafen jest materiałem dwuwymiarowym, czyli jego grubość wynosi jeden atom. Wiązania węgla mają kształt plastra miodu i są to połączone ze sobą sześciokąty. Okazuje się, że taka struktura zapewnia powstanie wyjątkowego materiału o doskonałych właściwościach. Jest wielokrotnie bardziej wytrzymały od stali, ma doskonałą przewodność elektryczną i cieplną. Dzięki grafitowym membranom można będzie tworzyć proste filtry, ponieważ materiał ten przepuszcza tylko wodę.

Niesamowicie wyglądają możliwości rozwoju elektroniki z grafenem. 

źródło: ZmianynaZiemi.pl

 

 

 

 

 

28 lutego 2009 z inicjatywy prezesa Kurtyki i Jerzego Szmida na  I Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia NZS 1980 podjęta została uchwała popierająca inicjatywę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ustanowienia dnia 1 marca dniem Żołnierzy Wyklętych.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Od czterech lat białostockie środowiska prawicowe tego dnia honorują żyjących Żołnierzy Niezłomnych oraz rodziny tych, którzy odeszli już na wieczną wartę. Podczas tegorocznej uroczystości w Pałacu Branickich 1 marca 2014 r. uhonorowano: por. Henryka Rutkowskiego, por. Stanisława Sobolewskiego, por. Kazimierza Chodzickiego, por. Stanisława Bujwicka, kpt. Leon Lech Beynar vel Paweł Jasienica,kpt. Henryk Milewski, ks. por. Infułat Zygmunt Lewicki.

Serdecznie zapraszamy solistów, zespoły,duety oraz osoby kochające śpiew do udziału w Jubileuszowej - 20 - edycji Festiwalu Super Mikrofon Radia Jard. Od 21 do 23 marca 2014 Klub Rozrywki Krąg (ul. Wierzbowa) w Białymstoku wypełni się charyzmatycznymi wykonawcami, z których liczni biorą już udział w Międzynarodowych Festiwalach. Wielu jest stypendystami Marszałków i Prezydentów miast w Polsce. Zagraniczni artyści wracają na kolejną edycję Festiwalu z coraz lepszymi wykonaniami. Debiutanci po raz kolejny stają w zawody, by być coraz lepszymi... To szlachetna idea, która promuje nasze miasto oraz region w kraju i za granicą.

Jeszcze do 20 lutego 2014 roku można nadesłać prace dziennikarskie na konkurs o Nagrodę im. Wojciecha Dolaty.  I nagroda - 3000 PLN.

Organizatorem Konkursu jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W załączniku terminy i regulamin.

 

Serdecznie zapraszamy na kolejny XXIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2014. Szczegóły:   www.festiwalniepokalanow.pl .

Do 15 lutego 2014 r można zgłaszać prace w kategoriach: filmy fabularne, filmy dokumentalne, programy telewizyjne, programy edukacyjne, programy radiowe, programy multimedialne, nagrania muzyczne, strony internetowe,.


Termin nadsyłania prac 5xDVD/CD -  sukcesywnie do 15 lutego 2014r. 


Rozpoczęcie Festiwalu   3-6 kwietnia 2014 r. - tradycyjnie podczas kolejnych
X Targów Wydawców Katolickich  www.swk.pl  na Zamku Królewskim w Warszawie

Uroczyste zakończenie odbędzie się w dniach 23-25 maja 2014 r. w Teresinie i Niepokalanowie    
Komitet Organizacyjny Festiwalu Niepokalanów 2013
ul. Barska 2; 02-315 Warszawa
tel. +48 22 823 44 89
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
 
 

 

 
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na organizowane przez Impresariat Muzyczny Pro Art oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku inicjatywy kulturalne w 2014 r.:

XI Podlaski Festiwal Wielkanocny, 25 - 30 kwietnia 2014 r.

W programie konkursy na pocztówkę i pieśń wielkanocną, spotkania edukacyjne oraz wystawy pocztówki wielkanocnej. Koncert Galowy odbędzie się w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku (26.04.2014). Dedykowany będzie Janowi Pawłowi II w przededniu kanonizacji. Szczegółowy program wkrótce

XIV Koncerty przed Hejnałem 2014 - wszystkie niedziele sierpnia w tradycyjnym miejscu - Dziedziniec Muzeum Podlaskiego - Ratusz w Białymstoku. Początek koncertów o 11.15 - szczegółowy program zamieścimy w maju


XIV Muzyczne Spotkania z naturą - Franciszkiada - granie na byle czym dwudniowe warsztaty oraz koncerty na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie (16 - 17 sierpnia 2014). W maju i czerwcu nasi franciszkańscy trenerzy jeździć będą do podlaskich szkół, by zarażać grą na byle czym. Szczegółowy program  w czerwcu.

XV Koncert Pamięci - 17 września 2014 r. w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Szczegóły w czerwcu.

Inicjatywy te współfinansowane są przez udzielenie dotacji Stowarzyszeniu Musica Sacra przez: Urząd Miasta w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz dzięki mecenasom: Komunalnemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej sp. z o.o w Białymstoku oraz firmie Samasz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Fletowym, który odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju w dniach 25-26 kwietnia 2014 r.

 

Organizatorami Konkursu są:

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju.

 

JURY KONKURSU

 

Jerzy Mrozik - przewodniczący, Michel Bellavance (Szwajcaria), Elisabeth Dooner (Wielka Brytania), Aldona Ślusarz - sekretarz

 

 

CELE KONKURSU: prezentacja dorobku artystycznego młodych instrumentalistów, wymiana doświadczeń wśród pedagogów oraz podnoszenie poziomu gry uczniów poprzez dążenie do najlepszych wzorców, popularyzacja i wymiana wartościowych utworów literatury fletowej,aktywizacja środowiska flecistów.

W załączniku regulamin.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.