Urodzinowy tort przed hejnałem

Urodzinowo było na ostatnim koncercie przed hejnałem. Tegoroczne Koncerty Przed Hejnałem zdominowała muzyka wokalna. Ostatni koncert - 28.08.2011, podczas którego wystąpił Suwalski Chór Kameralny Viva Musica, znakomicie zwieńczył jedenastą edycję niedzielnych spotkań z muzyką. Artyści zaprezentowali pieśni ludowe w opracowaniu Grzegorza Bogdana. Usłyszeliśmy pieśni miłosne i sieroce z Suwalszczyzny, wśród nich te najbardziej popularne - Zieziuleńkę czy Na zielonej łące. Chórowi we wszystkich utworach towarzyszyła skrzypaczka - Kinga Kłoczko, której muzyka rodzima zdaje się być szczególnie bliska. Suwalski zespół wykonywał "ludówki" z dużym zaangażowaniem i tak przekonująco, że na dziedzińcu Miejskiego Ratusza słuchaczy wciąż przybywało. Na wszystkich czekała smakowita niespodzianka - tort urodzinowy pomysłodawczyni i organizatorki wakacyjnego cyklu koncertów Lidii Trojanowskiej.

autor: Małgorzata Trojanowska

SUWALSKI CHÓR KAMERALNY "Viva Musica"
Suwalski Chór Kameralny powstał jesienią 1996 w Suwałkach przy Suwalskim Towarzystwie Muzycznym im. E. Młynarskiego. Od roku 2008 działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Muzyki "Viva Musica".
Chór liczy 35 śpiewaków amatorów. Chór wielokrotnie występował na koncertach w Polsce, na Litwie, Łotwie, Białorusi oraz we Włoszech. Brał udział w festiwalach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jesienią 1999 roku nagrał płytę z polskimi kolędami i pastorałkami, na której znalazły się również zapomniane pastorałki z okolic Wilna.
Współpracuje z muzykami Filharmonii Białostockiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Warszawską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestry Miłośników Miasta Wilna.
W roku 1999 chór brał udział we Mszy świętej sprawowanej w Ełku przez Papieża Jana Pawła II.
Jest inicjatorem powstania Polsko-Litewskiej Akademii Chóralnej w ramach, której realizuje szereg międzynarodowych projektów muzycznych wspólnie z chórami i orkiestrami Litwy.
W roku 2005 wspólnie z solistami Opery Kameralnej w Warszawie oraz Wileńską Orkiestrą Miasta Wilna chór dokonał nagrań na swoją drugą płytę z utworami kompozytorów polskiego i litewskiego romantyzmu.
Szczególne miejsce w działalności artystycznej Suwalskiego Chóru Kameralnego zajmują koncerty w środowiskach polonijnych na Litwie, Łotwie oraz Białorusi.

W tym roku zespół obchodzi jubileusz 15 lecia swego istnienia.

 

GRZEGORZ BOGDAN - (ur. 1968 r.), dyrygent, pedagog muzyczny, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie w Katedrze Wychowania Muzycznego w klasie prof. Benedykta Błońskiego oraz Studiów Podyplomowych kierunek chórmistrzostwo na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Banasiewicza.
Od 1992 roku pracuje w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach oraz prowadzi zespoły chóralne w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Jest stypendystą Prezydenta miasta Suwałk i Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej.
Założycielem zespołów wokalnych "Musica Antiqua", "The Eight Singing" oraz Suwalskiego Chóru Kameralnego. Jest również pomysłodawcą i twórcą Polsko - Litewskiej Akademii Chóralnej i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Recitali Chóralnych "Hora Cantavi", które organizowane są od roku 1998 przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach.
Jest autorem piosenek poetyckich, muzyki do spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych.
W swym dorobku artystycznym posiada kompozycje i szereg opracowań chóralnych pieśni sakralnych, ludowych oraz muzyki rozrywkowej.