X Koncert Totus Tuus - relacja, galeria

Pragniemy podziękować za wielkie serce, jakie okazaliście Damianowi - powiedział druh Andrzej Bajkowski na zakończenie koncertu Totus Tuus, który odbył się 16 października 2016 roku w Pałacu Branickich w Białymstoku. Ponad stu chórzystów i prawie pięćdziesięciu tancerzy śpiewało, tańczyło i grało na rzecz chorego Damiana Jaroszewicza, który obecny był na koncercie w towarzystwie swojej mamy Agnieszki i brata Maxa. Odbywający się po raz dziesiąty koncert kultywuje pamięć wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły.

Skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, aby nauka i życie św. Jana Pawła II stało się dla nich właściwym kierunkiem działania w codziennym życiu. Dobrze zatem się stało, że tegoroczna edycja nauczyła głównie młodych wykonawców, jak otwierać serce poprzez trud prób, oczekiwania na występ i prezentację. W kolorowym korowodzie tanecznym zaprezentował się Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Małe Kurpie. Polonez Pożegnanie Ojczyzny oraz tańce ułańskie wprowadziły do pierwszej części koncertu, na który złożyły się występy: Chóru Żeńskiego, Mieszanego i Dziecięcego Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku pod dyr. Barbary Kornackiej i Weroniki Trojanowskiej. Zabrzmiały - na najwyższym poziomie wykonawczym - pieśni renesansowe i współczesne z nurtu muzyki chrześcijańskiej. Chórom akompaniowała Anna Przydworska. Gościnnie wystąpili: Faustyna Maciejczuk -skrzypce, Piotr Adamski- waltornia I
Aleksandra Szymaniuk- waltornia II. W przerwie harcerze z białostockiego hufca kwestowali na rzecz Damiana (pokrycie kosztów specjalnego krzesełka transportującego). Pani Marta Gertner z Pożegnania z Afryką serwowała kawę, a na stoliku można było zaopatrzyć się w nuty i dźwiękowe pocztówki Bożonarodzeniowe wydawnictwa Pro Art. Jedna z mam tancerek z Akademii Tańca Klasycznego zakupiła kilka pudełek ciastek, które stanowiły cenny dodatek do przepysznej kawy irlandzkiej. W drugiej części z żywiołowym a jednocześnie romantycznym tańcem hawajskim wystąpił zespół Sen Hawajów, któremu towarzyszył Zespół Sweet Hili Night. Prowadzony przez charyzmatyczną wielbicielkę Hawajów - Magdę Samojlik stanowił barwny akcent drugiej części. Zaraz po tym zespole, który skupia głównie osoby dorosłe wystąpiły dzieci z Akademii Tańca Klasycznego. Zaprezentowały Walca i Polkę - galopkę ciesząc oko młodością i barwnością strojów. Koncertu dopełnił występ Mai Markowskiej (wielokrotnej laureatki czołowych miejsc Międzynarodowego Festiwalu Super Mikrofon Radia Jard) i Chóru Mater Ecclesiae. Ten ostatni zespół wprowadził ponownie podniosły i uroczysty klimat rewelacyjnie wykonując składankę hymnów chrześcijańskich w aranżacji Maxa Fedorova. W partiach solowych wystąpili: Zuzanna Łupińska - mezzosopran, Maria Wróblewska - mezzosopran, Jan Krawczeniuk - baryton i Karol Lech - baryton. Przy fortepianie zasiadła Malwina Marciniak. Całość poprowadził Kamil Wróblewski. Na koniec przywołano ponownie pamięć Jana Pawła II. Wszakże młoda pianistka to rocznik 1991, a w tym roku minęło 25 lat od uroczystej dla Białegostoku daty przybycia na naszą ziemię Papieża Polaka. Siłę serc można było usłyszeć i zobaczyć. Dziękujemy Państwu za każdy ofiarowany grosz. Komitet Miłość i Nadzieja poinformował, że zebrano 2999 PLN. To piękna liczba, ale jeszcze trochę brakuje do potrzebnej kwoty. Zachęcamy do udziału w koncercie 29 października 2016 o godz. 16 w Kinie Ton. Zorganizujemy również koncert kolęd dla Damiana.  I wówczas mama Damiana będzie mogła już spać spokojnie.