Śpiew ptaków na Koncercie przed Hejnałem 14.08.2016

Szczelnie wypełniona sala Muzeum Podlaskiego na drugim koncercie szesnastej edycji świadczy, że letnie poranki muzyczne stały się już tradycją. Ze względu na pogodę koncert odbył się w koncertowej sali Ratusza, gdzie kameralna i fortepianowa muzyka współgrała z eksponowanymi dziełami sztuki. W wykonaniu Anny Brożek - fortepian i Małgorzaty Jóźków - wiolonczela zabrzmiały liryczne poematy muzyczne między innymi C.Debussy`ego, M.Ravela, R.Maciejewskiego i F.Chopina. Na koniec zabrzmiał Śpiew ptaków P.Casalsa.

Koncert prowadziła Anna Brożek przybliżając licznie zgromadzonej publiczności kompozytorów i problematykę wykonywanych utworów. Solistki otrzymały owacyjne brawa i słusznie - grały rewelacyjnie, jak przystało na światowej sławy artystki.

Małgorzata Jóźków pochodzi z Białegostoku, jednak jako solistka wiolonczelistka koncertuje w Austrii, Belgii, Niemczech i Japonii. Na stałe gra w orkiestrze Sinfonia Baltica w Słupsku. Występuje również wraz z założonym prze siebie trio Con Fervore, z którym nagrała kompozycje Astora Piazzoli i kolędy polskie. W duecie z Cezarym Saneckim nagrała także płyty Muzyka z krańców Europy (2008), Melancholia (2010) oraz Fantazja i finezja (2013).

Anna Brożek to tytularny profesor filozofii (2015) oraz pianistka. Posiada tytuł doktora habilitowanego w zakresie sztuki muzycznej. W swoim dorobku posiada kilkanaście książek w tym kilka poświęconych problematyce muzycznej: Symetria w muzyce (2004), Principia musica (2006), Fryderyk Chopin. Środowisko społeczne, osobowość, światopogląd, założenia twórcze (2010) i Obraz duszy polskiej w mazurkach Romana Maciejewskiego (2014). Mecenasem wydania dwupłytowego albumu Mazurków Maciejewskiego jest Impresariat Muzyczny Pro Art.

W galerii zdjęcia autorstwa Lidii Trojanowskiej

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=214:2016-08-14-kph&Itemid=492