Fukushima coraz groźniejsza.

Pojawiły się nowe informacje z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Niestety wygląda na to, że sytuacja w zakładziestalesię pogarsza. Według firmy TEPCO, operatora elektrowni atomowej, poziom radioaktywnego cezu w wodach podziemnych, w pobliżu budynku drugiego reaktora, przekracza dopuszczalne granice tysiące razy.

Poziom cezu-137 w wodach podziemnych osiągnął 54 000 bekereli na litr, a cezu-134 - 22 000 bekereli na litr. Jest to najwyższy poziom cząstek cezu w wodach podziemnych zarejestrowany od czasu rozpoczęcia regularnych pomiarów tych wskaźników. Dla porównania, maksymalna dopuszczalna wartość w Japonii wynosi 10 bekereli na litr.

Okres połowicznego rozpadu cezu-134 to 2 lata a cezu-137 aż 30 lat. Oznacza to, że te radionuklidy są w stanie skazić dużą część Oceanu Spokojnego, zwłaszcza, że najwyraźniej znacząco wzrosła emisja skażenia. Na zachodnim wybrzeżu USA pojawiają się już pierwsze plotki na temat rzeczywistego stanu Pacyfiku. W Kanadzie ludzie masowo wykupywali niedawno jodek potasu. Jest to jednak zupełnienieskutecznametoda ochrony jeśli chodzi o izotopy cezu.

źródło: ZmianyNaZiemi.pl