Muzyka akordeonowa przed Ratuszem - Koncert przed Hejnałem 21.08.2016

Przed i po hejnale rozbrzmiewała na Dziedzińcu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku muzyka akordeonowa w niedzielny poranek 21 sierpnia br. Za sprawą młodych, charyzmatycznych instrumentalistów Jakuba Plony, Damiana Zyskowskiego i Łukasza Filipiuka hejnałowa publiczność usłyszała szlagiery muzyki poważnej i rozrywkowej.

Trio Akordeonowe pracuje pod kierunkiem B.Obryckiego (opieka artystyczna prof.J.Kozłowski).  Młodzi akordeoniści są uczniami klasy akordeonu prof. Jerzego Kozłowskiego w PSM II stopnia im. I. Paderewskiego w Białymstoku. Duet, który wystąpił podczas niedzielnego koncertu pracuje w klasie kameralnej Jerzego Kozłowskiego. Akordeoniści wykonali utwory solowe m.in. J.S.Bacha, D. Scarlattiego, M.Moszkowskiego, E.Griega. Solo, w duecie i w trio zagrali muzykę bałkańską, Astora Piazzoli i innych kompozytorów. Po hejnale, który wtopił się w sławne Badinerie Jana Sebastiana Bacha zabrzmiała Uwertura do Wilhelma Tella. W wielu słuchaczach zapewne już przy zapowiedzi tego utworu zabrzmiało w uchu znane tabadam, tabadam, tabadam tam tam. Młodzi akordeoniści, których połączyła pasja zespołowego grania, oklaskiwani byli długo i słusznie. Młodzi, dynamiczni, warsztatowo perfekcyjni... Warto było w niedzielny poranek wybrać się na ich występ. W galerii zdjęcia autorstwa Weroniki Trojanowskiej.

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=215:2016-08-21-kph&Itemid=492

Trio akordeonowe w składzie Damian Zyskowski, Jakub Plona, Łukasz Filipiuk istnieje rok. Muzycy z tego zespołu to podopieczni p. Jerzego Kozłowskiego, do którego klasy akordeonu uczęszczają od ponad czterech lat. Nawet pomimo tak krótkiego czasu pracy trio zdobywa osiągnięcia w konkursach muzyki akordeonowej tj. III miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Suwałkach 6 - 7 maja 2016 roku oraz wyróżnienie na XIX Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „SANOK 2016”. Trio pracuje pod kierunkiem p. Bogdana Obryckiego, a opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje p. Jerzy Kozłowski. Członkowie zdobywają nagrody występując również w innych kombinacjach. I tak duo Damian Zyskowski, Jakub Plona prowadzone przez p. Jerzego Kozłowskiego może pochwalić się m.in. II miejscem na II Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Suwałkach oraz wyróżnieniem na XIX Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „SANOK 2016”, a jednym z wielu osiągnięć Łukasza Filipiuka jest I miejsce na XIX Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „SANOK 2016”. Trio ma w swoim repertuarze utwory dawne, muzykę rozrywkową oraz dzieła współczesne.