Wielkanocne Pogorzałki - niech żałuje kto nie przybył

 

Życzę, aby inicjatywa ta na stałe wrosła w pejzaż kulturalny Gminy Dobrzyniewo i Pogorzałek - powiedział Dyrektor Artystyczny Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego Tadeusz Trojanowski w wywiadzie. Oby słowa się spełniły. I jest dużą szansa, że lokalne środowisko zaakceptuje tę formę wielkanocnego świętowania. Jak przygotowane były stoły wielkanocne przez koła gospodyń z Gniłej, Kozińc, Borsukówki, Pogorzałek i Chraboł można zobaczyć na zdjęciach w Galerii. Były konkursy na miss babki wielkanocnej, regionalne potrawy wielkanocne - żurek, pasztet i nalewkę, konkursy dla dzieci - malowanie łyżki, toczenie jajka i rodzinne bieg z jajkiem.

Były występy chórów: Cantate Domino i Chóru Parafialnego z Pogorzałk, zespołów regionalnych: Narwian i Dobrzyniaków  oraz wiele innych atrakcji. W szranki w konkursie na bicie piany stanęli: Wójt Gminy Dobrzyniewo, jego zastępca oraz Przewodniczący Rady Gminy. Bito tradycyjną trzepaczką. Pierwszy ubił pianę pan Wójt. W nagrodę otrzymał mikser, aby już więcej nie ubijać piany ręcznie. Koła Gospodyń wiejskich przygotowały "przepaśne" stoły wielkanocne, na których prezentowały swoje wyroby kulinarne, rękodzieło i inne artystyczne "piękności". Na koniec była potańcówka z Braćmi Lewkowskimi i Zespołem Forti. Nagrody ufundowali: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku, Wójt Gminy Dobrzyniewo Duże - Bogdan Zdanowicz i Agencja Rynku Rolnego. Stowarzyszenie Twórzmy Razem z panią Wandą Kuleszą na czele, Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie oraz Musica Sacra było organizatorem Wielkanocnych Pogorzałek. Nie zabrakło wystawców z Gminy Dobrzyniewo. W konkursie na regionalne potrawy wielkanocne zwyciężyli: wielkanocny pasztet - Chraboły, wielkanocny żurek - Gniła, wielkanocna nalewka -Pogorzałki, miss babki wielkanocnej - babka wielkanocna z Borsukówki. Warto było być tej niedzieli w Pogorzałkach.

Inicjatywę wsparli: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Wójt Gminy Dobrzyniewo Duże. O Wielkanocnych Pogorzałkach - w dzisiejszym Obiektywie w TVP3 Białystok - Panie z Chraboł - gratulacje! Dziękujemy panu redaktorowi Cezaremu Romanowi.

Kogo zabrakło niech żałuje.