Koncert Chopinowski nad Nettą - 17.08.2014

MARTA ŁAWIŃSKA

Marta o sobie: Nota biograficzna - mogłaby być bardzo obszerna, bogata w szczegóły z mego życiorysu... albo lakoniczna - wybieram wersję drugą! Urodziłam się razem z wybuchem wojny - drugiej wojny, należę więc do pokolenia „nieźle” doświadczonego - ale optymizm mnie nie opuszcza.

Matura -  Liceum Kulturalno - Oświatowe w Łodzi. Studia - Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie.
Praca : Teatr im. K. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Warszawie.

Losy życiowe: Wyjazd z kraju na całe 20 lat, Powrót na stałe do Ojczyzny, Zadomowienie się od nowa w rodzinnych stronach na Podlasiu.
Założenie Fundacji „Engram" - na rzecz zachowania naturalnego piękna wsi i godnej starości, organizacja teatru: "Błękitny Teatr" w sercu wsi Podlasia.

 

TADEUSZ TROJANOWSKI

kompozytor, pianista, pedagog, poeta, animator kultury na Podlasiu i Mazowszu. Urodzony w Ciechanowie. Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście (akordeon), kontynuował w Płocku (akordeon, fortepian) i Łodzi (fortepian). Pierwsze kompozycje (utwory na fortepian i pieśni) powstały w latach 1977-78. Lekcji kompozycji i kontrapunktu udzielał mu wówczas dyrektor PSM I i II stopnia w Płocku - Marcin Kamiński (1913 – 1990). Studia muzyczne ukończył w AMiFC w Warszawie w klasie fortepianu (Jan Kadłubiski, 1984) i kompozycji (Marian Borkowski, 1996). Jest autorem 320 utworów od dzieł oratoryjnych przez instrumentalne do drobnych form instrumentalnych i pieśni. Wśród nich znajdują się kompozycje wokalno-instrumentalne i wokalne (Modlitwa Jubileuszowa, Stworzeni do miłości, Magnificat, Stabat Mater, Ave Maria, Misericordiam Dei, Oratorium Zapiski więzienne do tekstów Stefana Kardynała Wyszyńskiego, In Honorem Beatae Mariae Virginis Immaculatae, Requiem – rozważania o życiu i śmierci, Te Deum, Missa Brevis, Alleluja, Anielski śpiew); symfoniczne i instrumentalne (Out, Non stop, Transformation, Requiem, Muzyka żałobna 1940 -2010, Pieśni na orkiestrę, 96 taktów muzyki żałobnej, Koncert, Concertino, Sielanki, Pro Memoria, Witraże), instrumentalne i kameralne (Treatment, Kosmos, Studium AIDS, Metamorfozy na fortepian, Impresje na flet i fortepian, Free Oscillation na trio stroikowe, Suita, Orientalne inspiracje na wiolonczelę i fortepian, Responsorium, Medytacja na organy, Kaprys na flet, Wędrówki po skalach na gitarę), pieśni na głos z towarzyszeniem fortepianu oraz ponad 20 kolęd do własnej muzyki i tekstu. Tadeusz Trojanowski jest także autorem Uroczystej Fanfary Miejskiej Białegostoku. Większość kompozycji doczekała się wykonań estradowych, nagrań radiowych (Polskie Radio, Radio Watykańskie), telewizyjnych i fonograficznych (Vienna Modern Masters, Acte Preable, Pro Art). Kompozycje Tadeusza Trojanowskiego wykonywane były m.in.: w Niemczech, Włoszech, Słowacji, Rosji, Norwegii, Meksyku, Australii, USA i Japonii. Jako pianista koncertuje w kraju i za granicą wykonując głównie muzykę współczesną i romantyczną. Jest wielokrotnym stypendystą Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Marszałka Województwa Podlaskiego za rok 2006. W 2008 r. otrzymał medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, a w 2013 Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Dzięki swej pomysłowości i zdolnościom organizatorskim jest – wraz z małżonką Lidią - twórcą licznych festiwali i inicjatyw muzycznych na Podlasiu i Mazowszu (Koncerty Pamięci, Koncerty przed Hejnałem, Muzyczne Spotkania z Naturą – Franciszkiada, Koncerty Totus Tuus, Podlaski Festiwal Wielkanocny, Letni Festiwal Chopin nad Nettą. Dorobek poetycki stanowią zbiory wierszy: Został tylko Anioł Stróż (1998), Tato, napisz mi wiersz! (2009) oraz poezja zamieszczana w antologiach i periodykach wydawanych w kraju.

 

KWARTET PRIMAVERA: Anna Jodłowska -  I skrzypce, Paweł Kuk - II skrzypce, Luiza Wojsław – altówka, Sebastian Wojsław - kontrabas.

Zespół powstał w 2007 r. Tworzą go młodzi muzycy, emanujący temperamentem i energią sceniczną. Absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Białymstoku i Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Członkowie zespołu na co dzień grają w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej oraz współpracują z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i Europie. Koncerty kwartetu PRIMAVERA charakteryzują się dużą dynamiką, energią, wdziękiem i świeżym podejściem do muzyki. To wszystko sprawia, że pozostawiają one niezapomniane wrażenie na słuchaczu.

Podczas drugiego koncertu w ramach VI Letniego Festiwalu Chopin nad Nettą wystąpią: Marta Ławińska, która czytać będzie teksty Oskara Kolberga ze zbioru Mazowsze. Będą bajki, przypowieści, piosenki i zabawy - wszystko, co pochodzi z Augustowa i okolic. Przy fortepianie Tadeusz Trojanowski (Dyrektor Artystyczny Festiwalu). Utwory Fryderyka Chopina w opracowaniu na kwartet smyczkowy zagra Kwartet Primavera. Podczas koncertu będzie miało miejsce prawykonanie Wariacji Kolbergowskich Tadeusza Trojanowskiego. Festiwal wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Augustów, Starostwo Powiatowe w Augustowie, Stoart, KPKM sp. z o.o w Białymstoku, Hotel Podlasie. Wsparcia organizacyjnego udzielają Augustowskie Placówki Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Augustowie. Patronat medialny sprawują: Augustów24, TVP Białystoku, TVP Jard oraz Gazeta Współczesna. Patronat honorowy sprawują: Wojewoda Podlaski, Starosta Powiatu Augustowskiego i Burmistrz Miasta Augustowa. O  artystach w więcej.