Pamięci Henryka Góreckiego - w TVP Kultura

Dnia 12 listopada 2011 roku przypada pierwsza rocznica śmierci wybitnego polskiego kompozytora, Henryka Mikołaja Góreckiego. W związku z tym TVP Kultura zaprasza na Listopad z Henrykiem Mikołajem Góreckim

TVP Kultura zaprasza w każdą sobotę listopada, rano od godz. 8.10. W kolejne soboty zaprezentowane zostaną:

  • 5 listopada 2011: Rozmowy istotne – Henryk Mikołaj Górecki, Utwory chóralne i II Kwartet smyczkowy „Quasi una fantasta”
  • 12 listopada 2011: Autoportret (film dokumentalny o kompozytorze), Koncert klawesynowy i Beatus vir
  • 19 listopada 2011: Ad matrem, Scontri, Totus tuus i II Symfonia “Kopernikowska”
  • 26 listopada 2011: Małe requiem dla pewnej polki i III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” (solistka: Zofia Kilanowicz)

 Urodzony w 1933 roku Górecki rozpoczął swą karierę kompozytorską w końcu lat pięćdziesiątych i z miejsca, obok swego rówieśnika Krzysztofa Pendereckiego, stał się liderem tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej – grupy twórców, którzy swą muzyką otwierali nowe horyzonty i podbijali estrady świata. Takie kompozycje, jak I Symfonia "1959" czy orkiestrowe Scontri (1960), szokowały i zaskakiwały swym radykalizmem dźwiękowych i odejściem od tradycji. Podobnym zaskoczeniem stała się dla wielu skomponowana w 1976 roku III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych" – uproszczona w środkach, a niezwykle intensywna w ekspresji. Oszałamiający sukces tej symfonii w połowie lat 1990-tych sprawił, że stała się znana rzeszom melomanów na całym świecie, stając się bez wątpienia jednym z „hitów” muzyki dwudziestego wieku.

W dorobku kompozytora Tadeusza Trojanowskiego znajduje się praca: Czas muzyczny i jego funkcja w Beatus Vir Henryka Mikołaja Góreckiego.

Pierwsza rocznica śmierci Henryka Mikołaja Góreckiego