Koncert przed Hejnałem pełen jubileuszy...

 

{youtube}nAqW9B6-yDU{/youtube}

ROBERT PANEK urodzony w 1933 roku w Staszowie. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Warszawie (klarnet, dyrygowanie) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie klarnetu (prof. Ludwik Kurkiewicz 1962r.). Od 1960 roku związany z Białymstokiem, gdzie pracowała w szkołach muzycznych, orkiestrze symfonicznej oraz był kapelmistrzem orkiestr dętych. Zaczął komponować podczas pobytu w Oficerskiej Szkole dla Kapelmistrzów Wojskowych w Warszawie. Były to utwory na orkiestrę dętą o charakterze użytkowym (marsze, tańce). W latach 1960-1980 pracował jako muzyk na kontraktach zagranicznych (m.in. Kuba, Nikaragua) organizując państwowe szkolnictwo muzyczne oraz orkiestry wojskowe. Koncertował jako dyrygent m.in. w Meksyku, Hondurasie, Tunezji, Turcji. W latach 1992-93 został zaproszony do organizowania orkiestr wojskowych Litwy i Łotwy. Jego kompozycje wykonywane były na dworach królewskich w Sztokholmie, Madrycie i Hiszpanii, również w Watykanie czy na igrzyskach olimpijskich w Atlancie.

W dorobku artystycznym Robert Panek ma kompozycje o zróżnicowanym charakterze i instrumentarium. Od utworów na zespoły kameralne, poprzez suity symfoniczne do I Symfonii. W dorobku znajdują się także takie, w których kompozytor ukazuje interesującą melodykę czy narodowy charakter. Duże znaczenie w jego twórczości mają pieśni i piosenki dla dzieci, zuchów i harcerzy oraz utwory okolicznościowe np. na urodziny króla Hiszpanii Juana Carlosa, utwór poświęcony tragicznie zmarłej księżnej Dianie, czy utwór dla tragicznie zmarłych uczniom z I LO. Jest także autorem hejnału Białegostoku (1996), który został wybrany w drodze konkursu.

Robert Panek jest laureatem wielu zagranicznych muzycznych konkursów m.in. Camaguey Son (Kuba, 1965), Nota de Oro (Nikaragua, 1988), Expo (Hiszpania, 1992).

Za działalność artystyczną otrzymał wiele nagród, m.in. nagroda za upowszechnianie muzyki polskiej od Ministra Kultury Kuby, nagrodę Ministra Obrony Łotwy (1992), Ministra Obrony Turcji (1999), odznakę Zasłużony działacz kultury (1986) na 30-lecie pracy artystycznej.

Poza muzyką pasją Roberta Panka jest od 1999 roku poezja, a od 2002 roku fotografia.

źródło: info przekazane przez kompozytora

JACEK OLCHANOWSKI urodził się w 1973 r. w Białymstoku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat  na fortepianie u B. Wyszczelskiej. Naukę kontynuował w szkole muzycznej II stopnia na początku u swojego ojca Stanisława (1940 – 2007). Będąc początkującym uczniem klasy saksofonu zdobył II nagrodę na makroregionalnym konkursie szkół muzycznych II stopnia i liceów muzycznych. Ukończył z wyróżnieniem AMFC w Warszawie w klasie saksofonu Krzysztofa Herdera (1997). W tym roku brał udział w Letniej Akademii Mozartowskiej w Salzburgu (w klasie prof. Eugena Rousseau). W latach 2000 – 2001 uzyskał stypendium rządu Republiki Francji (I nagroda w konkursie) doskonaląc swoje umiejętności w Conservatoire National de Region de Metz (w klasie prof. Huberta Pratiego i as. Christiana Joveux.  Swoje umiejętności doskonalił u najlepszych w świecie pedagogów saksofonu (David Pituch, Michael Leonard, Eric Barret, Michał Kulety, Jean Kiffer, Fabryce Moretti). Powierzane mu były prawykonania i wykonania utworów wielu uznanych muzyków i kompozytorów zagranicznych (Joan Sampen (Warszawa 1994), Jindrich Feld (Salzburg, 1997), György Ligeti (Metz, 2000), Jean-Luca Mard (Metz, 2000).

Jest finalistą konkursu saksofonowego w Metz (2007) oraz stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego (2001) i Prezydenta Miasta Białegostoku (2010). Koncertuje w kraju za granicą (Sanki Petersburg, Salzburg, Genewa, Metz). Obecnie współpracuje z OiFP.

EDYTA URSZULA UŁANOWICZ studentka filologii portugalskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Swoją muzyczną edukację rozpoczęła w Białymstoku, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st., obecnie jest dyplomantką PSM II stopnia w Białymstoku. Brała udział w Międzynarodowym Janowieckim Kursie Wiolonczelowym zarówno u prof. Wojciecha Walaska i Marcina Zdunika
Koncertowała solo w Olsztynie, Siedlcach, Janowcu nad Wisłą, Ełku, Suwałkach, Mońkach ( Przytulanka). Laureatka nagród: III  miejsce w kategorii solista na II Podlaskim Festiwalu Wielkanocnym Zmartwychwstał Pan- 2005, I nagroda w II Siedleckich Spotkań Muzycznych "Pogoń struny" Siedlce 2010. Uczestniczka Franciszkiady- czyli Podlaskich Muzycznych Spotkań z Naturą w latach 2004- 2008 (I miejsce rok 2005, II miejsce 2006r., II miejsce w kategorii od lat 12, 2007r. III miejsce w kategorii solista- 2008r.)

TADEUSZ TROJANOWSKI kompozytor  pianista, pedagog, poeta, fotografik i scenarzysta, animator kultury na Podlasiu i Mazowszu. więcej na www.polmic.pl

 

...tak było 18 sierpnia. Dwóch kompozytorów, z których jeden (Panek)  w tym roku skończył 80 lat, a drugi (Trojanowski) świętuje 35. rocznicę pracy kompozytorskiej. Z tej okazji panowie przygotowali hejnałowej publiczności prawykonania oraz już istniejące utwory w nowych odsłonach. Zabrzmiały kompozycje na saksofon, wiolonczelę i fortepian. Prawykonanie Play-Replay na saksofon i fortepian w życiorysie artystycznym należeć będzie do Jacka Olchanowskiego wybitnego saksofonisty urodzonego w 1973 r. w Białymstoku. Utrzymany we współczesnej technice kompozytorskiej wymagał od instrumentalisty dużej sprawności technicznej i muzykalności. Autor utworu przyznał po koncercie, że było to dobre koncepcyjnie wykonanie. Sielanki, Orientalne inspiracje i Melodie ludowe Trojanowskiego zagrała młoda wiolonczelistka Edyta Ułanowicz. Przy fortepianie usłyszeć można było kompozytora. Nie lada to gratka usłyszeć razem dwóch grających autorów muzycznych insygniów Białegostoku. W Modlitwie Panka na klarnet i fortepian zaprezentowali się autor hejnału miasta (Robert Panek) i autor Uroczystej Fanfary Miejskiej (Tadeusz Trojanowski). Tę pierwszą słychać codziennie z ratuszowej wieży. Tę drugą słychać nieczęsto. Być może ze względu na trudności techniczne (w oryginale na cztery waltornie i dwie trąbki) w zorganizowaniu instrumentalistów. Ostatni raz zabrzmiała na 20. leciu pracy twórczej Trojanowskiego. W galerii zdjęcia. W zakładce więcej informacje o wykonawcach oraz relacja Telewizji Jard.