15-lecie Zespołu Kameralnego Miraż - 19.06.2016

Koncert Jubileuszowy Zespołu Kameralnego Miraż odbył się 19 czerwca 2016 roku w sali widowiskowej Klubu Miraż w Białymstoku. W programie występu znalazły się utwory patriotyczne, ludowe i religijne. Wystąpili: Zespół Kameralny Miraż oraz Chór Cantate Domino pod dyr. Lidii Marii Trojanowskiej, Dorota Frasunkiewicz z zespołem Rosa Tardija - taniec flamenco, Tadeusz Trojanowski - fortepian oraz Marcin Rogalski - fortepian. Koncert prowadził Wojciech Grzechowiak.

O Zespole Wokalnym Miraż jednym słowem można napisać: i do tańca i do różańca. Powstał w 2001 roku z potrzeby śpiewania i artystycznej samorealizacji jego członków. Pomysłodawcami utworzenia zespołu byli Edward Kalinowski i Ryszard Duchiński. To dzięki ich determinacji oraz pomocy Przewodniczącego Rady Miasta Białegostoku - Kazimierza Dudzińskiego udało się zorganizować cotygodniowe spotkania w klubie na Osiedlu „Białostoczek”. Należy wspomnieć pozytywny odzew ze strony Prezesa Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Stanisława Hołubowskiego oraz otwartość i zaangażowanie w organizację koncertów przez pracującą w Klubie Marię Borkułak.

Zespół od początku tworzyli mieszkańcy osiedla Białostoczek oraz osoby śpiewające wcześniej w prowadzonym przeze mnie Chórze Pieśni Dawnej im. Stanisława Moniuszki. Warto podkreślić, że byli i są oni całkowicie zarażeni pasją do śpiewu i ciągłego doskonalenia głosu.  Obecnie śpiewają w zespole panie i panowie z Białegostoku i okolic, w tym panowie z Chóru Cantate Domino z Dobrzyniewa Kościelnego.

Przez Zespół Miraż – w ciągu piętnastu lat istnienia - przewinęło się wiele osób, którym w związku z Jubileuszem należą się podziękowania za pracę i trud wkładany w doskonalenie warsztatu chóralnego. Wiele osób nie potrafiło sprostać ciężkiej pracy warsztatowej, koncertom i występom. Niektórzy odeszli do wieczności, jak chociażby jeden z założycieli pan Edward Kalinowski, czy pan Jerzy Borejszo. Repertuar zespołu, który śpiewał od początku działalności jako czterogłosowy chór, znajdują się polskie utwory ludowe, patriotyczne i religijne oraz piosenki różnych narodów. Członkowie zespołu zawsze licznie uczestniczyli w letnich inicjatywach organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku. I chyba nie dlatego, że większość to członkowie Stowarzyszenia. Wszyscy członkowie zespołu są zaangażowane w pracę artystyczną i co bardzo istotne poświęcają śpiewaniu swój wolny czas. To dzięki im Miraż może świętować 15 lat działalności. Przez lata działalności Miraż uczestniczył w wielu inicjatywach. Pomysłodawcami niektórych był zespół. Można do nich zaliczyć Spotkania przy samowarze czy wspólne kolędowanie, które stało się cyklicznym klubowym wydarzeniem najpierw jako Ekumeniczne kolędowanie, a od 2014 roku pod nazwą Kolędowanie na Białostoczku. Zespół bywał na Franciszkiadzie - Muzycznych Spotkaniach z Naturą (2009 – 2011) w Augustowie, na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku (2008).

W październiku 2011 roku śpiewał na otwarciu Płockiego Parku Pamięci w Trzepowie, gdzie zasadzonych jest 96 dębów pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

W latach 2013 – 2015 Miraż tworzył oprawę muzyczną w białostockiej Katedrze i Pałacu Branickich podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierza Wyklętego (1 marca). Wydarzenia zapamiętanie i wielokrotnie wspominane przez chórzystów to występy w Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, udział w koncertach Totus Tuus w Pałacu Branickich, urodzinach Józefa Piłsudskiego w Zułowie oraz koncerty kolędowe w Krynicach (2015, 2016) i Wiżajnach (2007). Te ostatnie organizował ks. Bogdan Faściszewski (1930 -2014), który zapraszał Miraż wielokrotnie z kolędami żołnierskimi w różne, niecodzienne miejsca.

Na zaproszenie Polonii Zespół gościł w Wilnie (2005) i Krzemieńcu (2006) koncertując w tamtejszych kościołach i miejscach historycznie związanych z Polską. Wizyty te stanowiły niezwykłą lekcję historii dla członków zespołu, a dla mieszkających tam Polaków były wielkim przeżyciem.

Zespół doczekał się nagrań na płycie CD. W roku 2015 wydał kolędy, a dzięki uczestnictwu w warsztatach Raz na ludowo raz na renesansowo płytę pod tymże tytułem, gdzie śpiewa wspólnie z uczestnikami warsztatów pieśni ludowe i renesansowe.