Białostockie obchody Święta Niepodległości. 11.11.2014.(foto)

 

Z historii listopada 1918: Na Dworcu Głównym w Warszawie 10 listopada pojawił się marszałek Józef Piłsudski. Dzień później Rada Regencyjna największemu z twórców polskiej niepodległości przekazuje władzę nad wojskiem. Jeszcze tej samej doby z Polski zaczynają się wycofywać żołnierze niemieccy, a Polacy po 123 latach odzyskują pełną niepodległość. Dziś i jutro będziemy wspominali tamte wydarzenia.

„Komendant Główny Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy, uwolniony z więzienia przez zrewolucjonizowany lud niemiecki. Dzień przyjazdu Komendanta oznacza początek nowej epoki dziejów naszych. Oczy całego Narodu zwrócone są na Wodza Polski walczącej, wskrzesiciela polskiego orężnego wysiłku, organizatora sił narodowych. Minęły czasy naszej ciężkiej podziemnej pracy” – napisali 10 listopada 1918 r. w odezwie członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej. Dzień później Marszałek przejmuje władzę nad wojskiem, a 14 listopada Rada Regencyjna powierza mu całość władzy zwierzchniej. Mimo że odzyskiwanie niepodległości to był proces, to jednak data 11 listopada została uznana za narodowe święto. Początkowo miało ono charakter ruchomy i przypadało na pierwszą niedzielę po tej dacie. Dopiero 23 kwietnia 1937 r. podniesiono jego rangę do święta państwowego i uchwalono w tym dniu dzień wolny od pracy. W zamyśle twórcówuroczystości miały łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. Po wojnie podczas PRL i rządów komunistów święto stało się zakazane. Przywrócono je dopiero w 1989 r.

żródło: Niezależna.pl

{phocagallery view=category|categoryid=74|limitstart=0|limitcount=0}

Tłumy białostoczan, jak co roku uczestniczyło w uroczystościach upamiętniających Odzyskanie Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Jest to dzień, w którym każdy manifestuje swoją przynależność narodową. Dobrze, że w tegorocznych uroczystościach przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego nie zabrakło dzieci i młodzieży.