Lirycznie z widokiem na Supraśl - koncert 26.08.2016

Inaugurujący koncert - śmiało już można powiedzieć - Festiwalu Chopin z widokiem na Supraśl wypełnił salę Punktu Usług Turystycznych Bukowisko liryką wokalną. Za sprawą doskonałych, młodych solistów zgromadzona w piątkowe popołudnie publiczność kontemplować mogła muzykę romantyczną ciesząc oko widokiem płynącej nieopodal Supraśli. W ten sposób spełnił się cel koncertów, które od 2015 roku realizuje w Supraślu Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku. Od tego roku z powodzeniem koncerty pretendują do rangi Festiwalu i mamy nadzieję w przyszłych latach supraskiej społeczności i turystom serwować najlepsze "dania" koncertowe. Region północno-wschodni winien słynąć nie tylko z regionalnych dań, ale głównie z liczących się w kraju zdarzeń muzycznych.

I nie jest tu mowa o koncertach muzyki pop, która dziwnym trafem  stała się centrum sztuki o nazwie muzyka, wypychając to, co od wielu wieków stanowiło o kulturze (muzyka poważna). Zatem Supraśl może stać się ową stolicą Chopina na miarę Dusznik Zdroju. Piękno miasta i wielość plenerowych miejsc koncertowych stać się może przyczynkiem do stworzenia jedynego na wschód od Wisły festiwalu chopinowskiego. Jest to możliwe dzięki skierowaniu artystycznych sił z Augustowa do Supraśla. W letniej stolicy Polski odbyło się bowiem siedem edycji muzycznych spotkań z Chopinem pod nazwą Letni Festiwal Chopin nad Nettą. Teraz czas na Supraśl... Początek tegorocznej edycji - chociaż liryczny - stał absolutnie na najwyższym poziomie wykonawczym i emocjonalnym. Za sprawą rewelacyjnie śpiewających: Małgorzaty Trojanowskiej - sopran i Przemysława Kummera - bas-baryton z towarzyszeniem znanej polskiej pianistki i klawesynistki Anny Krzysztofik-Buczyńskiej zabrzmiały pieśni Chopina, Karłowicza, Moniuszki i innych polskich kompozytorów, nie pomijając twórców współczesnych. Piękno polskiej liryki wokalnej doskonale oddali młodzi wykonawcy inauguracyjnego koncertu pozostawiając w słuchaczach niezapomniane wrażenia artystyczne. Spotkania z Chopinem ze spojrzeniem na Supraśl jeszcze dwa 27 i 28 sierpnia o godz. 17 w Domu Ludowym w Supraślu. Wstęp wolny.

Festiwal zaistniał dzięki Mecenasom, którymi są: Województwo Podlaskie, Paliwko na Składowej i Impresariat Muzyczny Pro Art. Organizatorami Chopina z widokiem na Supraśl są: SMM Musica Sacra w Białymstoku, Impresariat Muzyczny Pro Art, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Punkt Usług Turystycznych Bukowisko oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Supraślu. Patronat Medialny sprawują: TVP Białystok, Radio I, Radio Jard oraz www.trojanowscy.pl

W galerii zdjęcia autorstwa Lidii Trojanowskiej

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=217:2016-08-26-chopin-suprasl&Itemid=492