Patriotycznie i śpiewająco - relacja i foto ze Święta Niepodległości 2015

Powiatowe Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się już w poniedziałek 9 listopada w Łapach. W pieśniach patriotycznych zaprezentowała się młodzież z łapskich szkół oraz Domu Kultury. Historię odzyskania Niepodległości przedstawił Marek Kawczyński. Wystąpił też Czesław Jakubowicz, który od lat wciela się w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecny na uroczystości Starosta Powiatu Białostockiego Antoni Pełkowski zapewnił o swojej przychylności dla takiej formy obchodów tego niezwykłego dla Polaków święta.

We wtorek młodzież ze szkół w Wasilkowie i Supraślu uczestniczyła w otwarciu wystawy laureatów przeglądu Jeszcze Polska nie zginęła w Unkcie Usług Turystycznych w Supraślu. Tu na uroczystościach obecna była vicestarosta Powiatu Białostockiego p. Jolanta Den, która zachęcała młodzież do udziału w następnych edycjach konkursu plastycznego oraz do poznawaniu historii drogi do niepodległości. Była to swoista lekcja patriotyzmu odbywana wespół z Marszałkiem, na której prezentowany był film Droga do Niepodległości oraz pokaz multimedialny p. Marka Kawczyńskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali biało-czerwone kotyliony oraz pocztówki patriotyczne wydane przez Stowarzyszenie Społeczno-kulturalne TAK - głównego organizatora uroczystości. Degustowali też ziołowych specjałów przygotowanych przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku. Po południu w Czarnej Białostockiej miało miejsce patriotyczne śpiewanie. Wśród wykonawców znaleźli się p. Jacek Chrulski - Burmistrz Czarnej Białostockiej, Jolanta Den - vicestarosta Powiatu Białostockiego, leśnicy, muzyczne rodziny Górskich, Tracewiczów i Prokopów, zespoły NAAJ ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej i ADAYA ORO z Publicznego Gimnazjum w Czarnej Białostockiej oraz artyści z Domu Kultury (Czarna Jagoda, Bel Canto). W Gminie Dobrzyniewo Duże obchody Dnia Niepodległości 11 listopada 2015 r. rozpoczęła w samo południe uroczysta Msza święta za Ojczyznę ubogacona piękną lekcją patriotyzmu przygotowaną przez dzieci i młodzież z grup działających przy parafii w Dobrzyniewie Kościelnym. Mimo deszczowej aury miał miejsce przejazd do Krynic samochodami, z których powiewały biało - czerwone flagi. W tutejszej Pracowni Edukacji Kulturalnej od 13.30 do 16 trwało Patriotyczne Śpiewanie. Wystąpili Narwianie, Dobrzyniacy, Chór Cantate Domino oraz Zespół Kameralny Miraż. Śpiewali również ks. Proboszcz Jerzy Kolnier, p. Wójt Gminy Bogdan Zdanowicz, Radni Gminy, Małgorzata Trojanowska. Do ostatniej pieśni (Piechota) prowadząca Lidia Trojanowska zaprosiła: p. sołtys Barbarę Lewkowską z małżonkiem Kazimierzem, p. Wójta oraz wcielającego się w postać Marszałka Czesława Jakubowicza. Piękne patriotyczne słowo wygłosił Starosta Powiatu Białostockiego p. Antoni Pełkowski. Słowom wygłaszanym przez gości i śpiewającej publiczności towarzyszył na fortepianie Tadeusz Trojanowski. Po zakończeniu patriotycznego śpiewania Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne TAK oraz Impresariat Muzyczny Pro Art zaprosiło na bigos oraz inne słodkości, w tym 97 babeczek na rocznicę Odzyskania Niepodległości. W galerii relacja foto autorstwa Weroniki Trojanowskiej.

http://trojanowscy.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=202:2015-11-11-obchody-powiatowe-dnia-niepodleglosci&Itemid=492