Publikacja "Płock, jaki pamiętam" autorstwa Lidii Trojanowskiej dostępna na Pro Art shop

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją o historii Płocka połączonej z rodzinnymi przeżyciami czasów wojny i pokoju w rodzinie Bejman, Śmiałek i Bednarskich.

Dla płocczan z dziada pradziada, to ukochane rodzinne miasto. Punktem „zapalnym” tej publikacji stało się uświadomienie sobie, że historia tworzy się stale. I nagle okazuje się, że my pamiętamy miasto sprzed 50 laty, nasi rodzice są starsi niż nasi pradziadkowie.

Dzięki zachowanym dokumentom, zdjęciom i bibelotom sięgnąć możemy jeszcze dalej - do historii miasta i poniekąd ojczyzny. Nie jest to stricte publikacja historyczna. Kilkakrotnie użyte w niej sformułowanie: „rodzinne dochodzenie śledcze” ma swoje uzasadnienie w przedstawionym procesie „dochodzeniowym”. Dzięki temu czytelnik może poznać unikalne dokumenty: kalkopis - raport dzienny ze służby w 4. Pułku Strzelców Konnych, zdjęcia z Królewca z roku 1942, niemiecki dowód osobisty na płótnie czy inne dokumenty obrazujące życie w Płocku podczas II Wojny Światowej. Nade wszystko jednak przenieść się można w czasy dwudziestolecia międzywojennego za przyczyną listów Andrzeja Śmiałka - plutonowego w baonie zapasowym 6. Pułku Legionów i 4. Pułku Strzelców Konnych do małżonki Anny. Niemniej cenne, chociaż na wskroś osobiste, są listy Feliksa Bejmana, rekruta służącego w 32. Pułku Piechoty, w 1. Kompanii Strzeleckiej (1935) - do małżonki Zofii.

To takie zdarzenia sprawiły, że dla następnych pokoleń tych rodzin - i mam nadzieję, że nie tylko - Płock, mimo ogromnego zanieczyszczenia, stał się najpiękniejszym i najukochańszym miastem.

Trailer Książki "Płock, jaki pamiętam". Autor Lidia Trojanowska. Wydawnictwo Pro Art, 2020

nasz kanał you tube

 

dostępna na: 

nasza książka już w sprzedaży

Internetowe zapisy do szkół muzycznych w Łapach, Czarnej Białostockiej i Białymstoku

Rozpoczęliśmy internetowe zapisy do naszych szkół muzycznych. Wkrótce pojawią się pod linkiem kursy muzyczne dostępne dla Każdego.

Zapraszamy! 

 

Nasze media

Dużo się pozmieniało!

Zapraszamy na nasze media społecznościowe

Twitter 

YouTube

Facebook

 

Agnus Dei - Tadeusz Trojanowski Oratorium Dziedzictwo

 

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej części Oratorium Dziedzictwo Tadeusza Trojanowskiego.

Agnus Dei - Oratorium Dziedzictwo

Strona 1 z 3