Strona Główna

Nagrodzony film w konkursie Archiwum Państwowego w Białymstoku - premiera 16.11.2020, g. 17

"Mój pradziadek Andrzej Śmiałek zamieszkał w Płocku ok. 1914 r. jako żołnierz w służbie carskiej, potem plutonowy baonu zapasowego 6. Pułku Legionów i 4. Pułku Strzelców Konnych. Brał udział w walkę o Pińsk i obronie Płocka. Zanim jednak do niego przybył mieszkał w rodzinnym Łowiczu i Retkach (urodził się 27 listopada 1881). Ta historia zainteresowała mnie przy okazji oglądania rodzinnych albumów i dokumentów. Teraz już wiem, że to my tworzymy przyszłość. Nie chodzi tu nawet o konkretnych ludzi, rodziny czy zdarzenia. Chodzi tu o coś więcej… o historię narodów i ludzkości"  przyznaje Stanisław Trojanowski autor nagrodzonej pracy w konkursie Archiwa Rodzinne Niepodleglej (2020), który zorganizowało Archiwum Państwowe w Białymstoku.

Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonej pracy i wyjątków z życia Andrzeja Śmiałka samodzielnego weterynarza 5 i 6 Pułku Legionów Polskich i 4 Pułku Strzelców Konnych w latach 1915- 1927.

Premiera 16.11.2020, o g. 17

https://youtu.be/4S-VjO-Zpyg

Trojanowscy. Historie rodzinne. Audycja Doroty Sokołowskiej w Polskim Radio Białystok

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, także scala, wyraża miłość i patriotyzm. Doskonale widać to na przykładzie rodziny Trojanowskich - białostockiego rodu, który w Białymstoku znaczy wiele...

Zapraszamy do wysłuchania audycji Doroty Sokołowskiej pt. Trojanowscy. Historie rodzinne. 

 

https://www.radio.bialystok.pl/reportaz/index/id/192065

Publikacja "Płock, jaki pamiętam" autorstwa Lidii Trojanowskiej dostępna na Pro Art shop

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją o historii Płocka połączonej z rodzinnymi przeżyciami czasów wojny i pokoju w rodzinie Bejman, Śmiałek i Bednarskich.

Dla płocczan z dziada pradziada, to ukochane rodzinne miasto. Punktem „zapalnym” tej publikacji stało się uświadomienie sobie, że historia tworzy się stale. I nagle okazuje się, że my pamiętamy miasto sprzed 50 laty, nasi rodzice są starsi niż nasi pradziadkowie.

Dzięki zachowanym dokumentom, zdjęciom i bibelotom sięgnąć możemy jeszcze dalej - do historii miasta i poniekąd ojczyzny. Nie jest to stricte publikacja historyczna. Kilkakrotnie użyte w niej sformułowanie: „rodzinne dochodzenie śledcze” ma swoje uzasadnienie w przedstawionym procesie „dochodzeniowym”. Dzięki temu czytelnik może poznać unikalne dokumenty: kalkopis - raport dzienny ze służby w 4. Pułku Strzelców Konnych, zdjęcia z Królewca z roku 1942, niemiecki dowód osobisty na płótnie czy inne dokumenty obrazujące życie w Płocku podczas II Wojny Światowej. Nade wszystko jednak przenieść się można w czasy dwudziestolecia międzywojennego za przyczyną listów Andrzeja Śmiałka - plutonowego w baonie zapasowym 6. Pułku Legionów i 4. Pułku Strzelców Konnych do małżonki Anny. Niemniej cenne, chociaż na wskroś osobiste, są listy Feliksa Bejmana, rekruta służącego w 32. Pułku Piechoty, w 1. Kompanii Strzeleckiej (1935) - do małżonki Zofii.

To takie zdarzenia sprawiły, że dla następnych pokoleń tych rodzin - i mam nadzieję, że nie tylko - Płock, mimo ogromnego zanieczyszczenia, stał się najpiękniejszym i najukochańszym miastem.

Trailer Książki "Płock, jaki pamiętam". Autor Lidia Trojanowska. Wydawnictwo Pro Art, 2020

nasz kanał you tube

 

dostępna na: 

nasza książka już w sprzedaży

Internetowe zapisy do szkół muzycznych w Łapach, Czarnej Białostockiej i Białymstoku

Rozpoczęliśmy internetowe zapisy do naszych szkół muzycznych. Wkrótce pojawią się pod linkiem kursy muzyczne dostępne dla Każdego.

Zapraszamy! 

 

Nasze media

Dużo się pozmieniało!

Zapraszamy na nasze media społecznościowe

Twitter 

YouTube

Facebook

 

Agnus Dei - Tadeusz Trojanowski Oratorium Dziedzictwo

 

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej części Oratorium Dziedzictwo Tadeusza Trojanowskiego.

Agnus Dei - Oratorium Dziedzictwo

Gramy dla Polski i Polaków - na żywo na youtube i fb - relacje

Zachęcamy do udziału w koncercie domowym z przekazem internetowym na youtube i FB.

W piątek 10.04.2020 o godz. 19:00 Mazurki z cyklu 100 Mazurków dla Niepodległej w ramach #Gramy dla Polski i Polaków wykona autor Tadeusz Trojanowski. Miały miejsce już 3 spotkania z Mazurkami. Wiele z nich miało w ten sposób swoje prawykonanie. Muzyką polską chcemy połączyć się z Polakami w kraju i za granicą, aby wlać nadzieję i przekazać cenne wartości artystyczne. Dziękujemy w ten sposób wszystkim zaangażowanym w walkę z pandemią. Muzyką polską chciemy pokreślić, że "najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska". (Reiss). Graliśmy w rocznicę Ślubów Kazimierzowskich w 1656 roku, rocznicę śmierci Jana Pawła II i Niedzielę Palmową 05.04.2020 i 10.04.2020 o godz. 19:00. Łączymy się na fb i You Tubie.

Gramy dla Polski i Polaków 10.04.2020

relacje z koncertów:

spotkanie 01.04.2020

spotkanie 02.04.2020

spotkanie 05.04.2020

spotkanie 10.04.2020

 

 

Konkurs Pocztówka Wielkanocna odwołany

Szanowni Państwo! Z przykrością informujemy, że w związku z obecną sytuacją konkurs Pocztówka Wielkanocna w tym roku zostaje odwołany. Uruchomimy galerię Pocztówki z poprzedniej edycji, do której oglądania zapraszamy.

1% dla Musica Sacra

pitax przekaz 1 procent d 750x200

https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000235866/

Rozliczenie PIT realizowane jest w ramach projektu PITax.pl dla OPP" przy współpracy z IWOP.

Kolędy na fortepian z naklejkami na klawisze.

Dwanaście najbardziej znanych kolęd w tym Wśród nocnej ciszy, Bóg się rodzi, Lulajże Jezuniu, Gdy się Chrystus rodzi, Gdy śliczna Panna i Cicha noc zawiera zbiór  Pierwsze kolędowanie autorstwa Tomasza Trojanowskiego. Pomocą są naklejki, które można najkleić na klawisze. Za tydzień będzie można zakupić w naszym sklepie i na Allegro. Zachęcamy